Čistka v šatníku

Čistka v šatníku

„Tohle ještě někdy určitě budu nosit. Tohle ještě určitě vytáhnu ven.“ Tak zní nejčastější věta, když držíte kus oblečení, který už rozhodně nosit nebudete. Jen Vám je lito se ho zbavit. A tak to pokračuje dál a dál, dokud nemáte v šatníku naprostý binec. Vnitřně víte, že by bylo nejlepší už tyhle kusy vyřadit, ale co kdyby. Pořádná čistka šatníku se vyplatí, zvláště když nové oblečení stále přibývá. A jak na takové uklizení vrhnout? Připravili jsme pro Vás několik rad a tipů, kterými se můžete nechat inspirovat a udělat si v šatně pořádek. Pusťte se do čtení.

Získejte odvahu

 První krok, který musíme podstoupit, je získat odhodlání udělat změnu. Rozloučit se a říct sbohem. Bude to těžké, ale můžete to brát jako takový duševní trénink těžkých rozhodnutí. Pokud si navíc na čistku vyčleníte dost času a pustíte si oblíbenou hudbu, nemusí si to nakonec být taková deprese. Každému šatníku čas od času přijde vhod přetřídění a změna.

 obrázek 1_4

V plné skříni totiž těžko něco najdete, špatně se v ní udržuje pořádek, oblečení je pomačkané a navíc lpíte na věcech, které už si na sebe nikdy nevezmete. Pokud se Vám podaří řádně roztřídit všechno oblečení a přebytečného se zbavit, dostaví se příjemný zadostiučinění.

Jak a co třídit

Buďte nemilosrdní. Oblečení, které by mělo zmizet z šatníku zmizet především, je to staré a dlouhou dobu nevyužívané. Nesmíte lhát sami sobě a říkat si, že si to ještě určitě někdy někam vezmete. Nevezmete. Nenosíte ho už delší dobu, takže pryč s ním, protože akorát zbytečně zabírá místo. Během velkého úklidu narazíte i na kousky, na které už jste dočista zapomněli. Příjemné shledání, ale je potřeba si uvědomit, že pokud Vám nechyběly doteď, asi to zase nebyly až tak oblíbené kousky.

obrázek 2_4

Další kategorie, se kterou je důležité se umět rozloučit je obnošené oblečení. Vaše oblíbené tričko s Vámi zažilo spoustu zážitků, ale jeho kvalita se vlivem praní a nošením bohužel nenávratně změnila a není už tak pevné jako kdysi. Také barvy už mají to nejlepší za sebou. Není to lehké, ale takové kusy musí ze šatníku zkrátka pryč.

Co s vyřazeným oblečením

Možností totiž máte hned několik. A rozhodně mezi ně nepatří oblečení jen tak vyhodit, na to rovnou zapomeňte. Jestli jste někdy přemýšleli, kde se bere všechno to oblečení v second handech, tak tady máte odpověď. Donést tam můžete prakticky vše, co jste vyřadili. Nečekejte nějaké závratné peníze za odkup, ale může Vás těšit, že někdo Vaše trička, nebo starší svetry ještě s radostí unosí. A darovat pro radost je přeci skvělý pocit. Další možností je darovat oblečení charitě, kterých najdete v každém městě nespočet.

obrázek 3_1

Pro dobrý skutek tak nemusíte chodit daleko a budete vědět, že vyřazené kousky ještě budou stoprocentně k užitku. Podpořit lze i domovy pro matky s dětmi a podobná zařízení. Další tip je hodně o kreativnosti. Co se starými džíny? Vezměte nůžky a máte na léto pohodlné kraťásky. Pokud si rozumíte s jehlou a nití, přešívání pro Vás nebude nic těžkého. Nakonec se z toho může vyvrbit netradiční dárek pro někoho blízkého.

A co Vaše čistící kůra šatníku? Máte v tom jasno, nebo jste nevyhodili nic už celé roky? Neváhejte a podělte se s námi o Vaše zkušenosti dole v komentářích.