Historie kabelek - pokračování

Ačkoliv o historii kabelek jsem vám už něco málo psala, rozhodla jsem se jí ještě jeden článek s pár dalšími zajímavostmi věnovat.

Ve 20. století už kabelky konečně nejsou jen příruční zavazadla a ženy mají na výběr ze spousty možností, jak pozvednout a vylepšit svoje outfity. Je libo malá taška, větší taška, kufřík nebo třeba kožená nákupní taška? Novinkou byla u kabelek také přihrádka na bankovky, které v té době pomalu nahradily mince.

Po první světové válce se stala velmi oblíbenou kabelka "Pochette", což bylo hranaté psaníčko zdobené geometrickými a jazzovými motivy. Vzory na kabelkách byly kromě toho také ovlivněny nejrůznějšími exotickými motivy.

Za druhé světové války byl problém s nedostatkem materiálů na výrobu kabelek, hlavně kovu a kůže. Návrháři ale přišli s alternativním řešením  a k výrobě kabelek využívali dřevo, plasty, syntetické hedvábí, koženku. Díky tomu si kabelku mohla dovolit každá žena. 

Po válce konkrétně v 50. letech vznikají některé ikonické kabelky, které značky vyrábějí dodnes, například nadčasové prošívané psaníčko 2.55 (1955) od Coco Chanel. Návrhářka vycházela z předpokladu, že žena potřebuje mít volné ruce a ne v nich svírat kabelku. Coco Chanel stojí za nejednou ikonickou věcí ze světa módy. Její tvídový kostým se stejně jako tato kabelka nosí dodnes. 

Coco Chanel a ikonické prošívané psaníčko 2.55

https://style.nine.com.au/

60. a 70. léta se nesla v duchu uvolnění pravidel "správného" oblékání. Svůj prostor dostaly také úzké dlouhé kabelky a menší elegantní tašky přes rameno, kterým nechyběly dlouhé řetězy a tenké řemínky. 

V 80. letech vznikla další ikona módního světa - Birkin kabelka od značky Hermes. Poptávka po Birkince je vysoká, stejně jako její cena. Dříve zákazníci, kteří se rozhodli si tento kousek pořídit, nemohli počítat s tím, že zajdou do butiku a kabelku si koupí. Museli se zapsat na čekací list a na svůj vysněný kousek počkat. Momentálně jsou kabelky do butiků distribuovány nepředvídatelně a v omezeném množství, což zaručuje jejich exkluzivitu. Cena jedné kabelky začíná na částce zhruba 8 500 dolarů. Cenu ovlivňuje především velikost a materiál. 

O dalších ikonických kabelkách chystám další článek, tak se těšte! 

Kabelka značky Birkin.

https://www.1stdibs.com/