Historie kabelek

Dnes kabelky bereme jako samozřejmost a často i neoddělitelnou součást našich outfitů. Kam až ale jejich historie sahá a jak vznikly? To si povíme v tomto článku.

Předpokládá se, že nejstarší kabelky byly vyráběny ze dřeva a listů. Našly se také hieroglyfy zobrazující muže, kteří měli kolem pasu uvázané malé příruční tašky sloužící k uchování mincí a jiných cenností. Zajímavé ale je, že ženy tyto doplňky nenosily.

Ve 14. a 15. století se objevují váčky podobné kabelkám. V této době, vrcholném středověku, začínají kabelky nosit i ženy, a jelikož ještě nebyly vynalezené kapsy, lidé si je připínali na opasek.

Výše postavení lidé měli kabelky zdobené různými výšivkami nebo i drahými kameny. Kabelky se vyráběly i z nákladných a vzácných materiálů a společenské postavení člověka šlo ruku v ruce s tím, jakou měl kabelku. 

Kabelka Michael Kors Whipped Hamilton LG Tote černá.

V 16. a 17. století se skrýš pro sáčky a taštičky postupně stávala z dámských sukní, a ačkoliv v nich byly schované, hlavně u šlechty a členů královského dvora se dbalo na jejich kvalitní a luxusní provedení. Na běžné nošení se pak začaly vyrábět taštičky z kožených materiálů, které byly praktičtější. Do mužských kalhot se začaly všívat kapsy a tak se z taštiček se tak stal výhradně dámský doplněk.

18. století se po Velké francouzské revoluci mění styl oblékání. Ženy přestávají nosit široké sukně a začíná se objevovat takzvaný neo-klasický styl, což znamenalo užší šaty takzvaného košilového typu. Kabelky opět začínají poutat pozornost a stává se z nich nejen praktická, ale i módní záležitost. Navíc v této době bylo téměř nutností, aby měla žena kabelek hned několik – pro každou příležitost.

Průmyslová revoluce přinesla pak mimo jiného také nové materiály, ze kterých se kabelky mohly vyrábět. Ženy tak mají možnost si ještě více vybírat a kabelku dokonale sladit se zbytkem svého oblečení. 

Kabelka Michael Kors Dillon TZ SM Satchel černá.