9 rad, jak nenaletět při online nakupování!

Triky prodejců jsou čím dál více záludnější a proto je i náročnější podvodný e-shop odhalit. V dnešním článku vám povím některé ze základních tipů, které by vám v bezpečném on-line nakupování mohly pomoci. Existují totiž i internetové stránky, které se sice jako obchod tváří, ale ve skutečnosti o e-shop nejde. Jejich jediným cílem je pouze získat od zákazníka peníze, aniž by mu objednané zboží bylo zasláno. Online nakupování se momentálně těší velké oblibě, i proto vidí podvodníci v této oblasti příležitost, jak poměrně „snadno“ přijít k penězům.

Jak tedy podvodníkům nenaletět?

  1. Obchodní podmínky vám toho hodně napoví. Pokud jsou nesrozumitelné, vypadají, jako by je někdo jen strojově překládal nebo na stránkách vůbec nejsou, zbystřete a berte to jako první varování, že něco není v pořádku.
  2. Zjišťujte si ještě před objednáním zboží, jakým způsobem se při vrácení zboží vrací peníze a jestli je vůbec možné odstoupit od kupní smlouvy. Někteří asijští prodejci si například zakládají weby s koncovkou .de, což v zákazníkovi evokuje, že e-shop je německý. Kupní smlouva se ale neřídí evropským právem a spotřebitel ztrácí právo na případné odstoupení od smlouvy bez udání důvodu nebo reklamaci. U některých e-shopů můžete za zrušení objednávky platit dokonce i nemalou pokutu.
  3. Myslete na to, že vytvořit dobře vypadající stránky není úplně náročné a nemusí to stát spoustu peněz. Avšak seriózně a dobře vypadající web být seriózní rozhodně nemusí.
  4. Velmi nízká cena za kvalitní, módní a značkové zboží je dalším varovným signálem. Příliš levní zboží sice může být lákavé, ale zároveň je podezřelé. Takovým způsobem se podvodníci často snaží z lidí co nejrychleji dostat peníze.
  5. Obezřetní buďte také v případě, pokud e-shop nabízí pouze platbu předem na účet. O tom, že je nutné platit předem, se navíc můžete dovědět až po objednání zboží.
  6. Chybějící informace o společnosti a kontaktní údaje jsou dalším varovným signálem.
  7. Zjistěte si, kdy byl obchod zaregistrován. Pokud se bavíme o horizontu několika dnů, buďte opatrní.
  8. Hledejte recenze. Zkušenosti zákazníků, kteří se o ně podělí, mohou mnohé napovědět a jsou velmi užitečné v případě, že o nákupu na daném e-shopu také uvažujete.
  9. Podvodníci často nabízí nejrůznější zboží, na které si jen vzpomenete. Od kosmetiky, přes oblečení až po elektroniku, čímž dokáží přilákat různé skupiny lidí. Tyto obchody také často nabízí zboží, které už není nikde jinde v prodeji.