Jak se starat o koženou kabelku

Co si budeme povídat, kožená kabelka vám pravděpodobně vydrží déle než kabelka ze syntetického materiálu. Ale nic není jen tak a samotný kvalitní materiál vám výdrž nezaručí. Je samozřejmě potřeba se o kabelku náležitě starat a pečovat o ni. V tomto článku si povíme základy toho, jak takovou péči provádět. A jelikož i tady u nás na e-shopu budou, doufáme, v budoucnu k zakoupení přípravky na péči o doplňky, povíme si o tom, jak nejen o kabelky pečovat a jak je čistit, ještě více v nějakém dalším článku. 

Kůže je přírodní materiál, který i po zpracování pracuje, dýchá, nasává vlhkost, mastnotu, nečistoty a prach. Po zpracování je kůže pružná, pevná a dobře drží tvar, avšak pokud ji vystavujete vysoké vlhkosti nebo ji nadměrně zatěžujete, má sklony k deformaci. Kůže může být různě upravená - od hladké až po zcela přírodní, bez úpravy. Podle povrchu kožené kabelky pak volíte ošetřující přípravky.

A jak se tedy o koženou kabelku starat?

Kožená vínová kabelka Michael Kors Adele Leather MD EW Satchel.

Jak jsem již psala, už to, že si vyberete a koupíte koženou kabelku, je první krok k tomu, že vám tato kabelka bude zdobit šatník a vaše outfity dlouho. Je to investice, která se může vyplatit, ale... Ačkoliv často za kabelku zaplatíme spoustu peněz a chceme, aby nám vydržela co nejdéle, bohužel do ní často také dáváme spoustu věcí a přetěžujeme ji. Kabelka se tak může poměrně snadno zdeformovat a zničit. Nepřetěžujte svoje kabelky, ať už je kožená, nebo ne.  

Velmi důležitá je impregnace. Tu potřebuje nejenom vaše obuv, ale i kabelka. Kabelku naimpregnujte přípravkem na impregnaci kůže podle povrchu vaší kabelky. Tip: Než ji ošetříte celou, vyzkoušejte přípravek například na spodní straně kabelky, abyste si ji v případě, že se s ní přípravek nesnese, úplně nezničili. Většinou se ale není čeho bát a vše funguje tak, jak má. Impregnaci jako takovou není radno podceňovat a opravdu dokáže životnost kabelky stejně jako vaší obuvi prodloužit. Chrání ji před vnějšími vlivy a poskytne odolnost proti vlhkosti, mastnotě a různým dalším nečistotám. Impregnaci je potřeba provádět pravidelně. Při každodenním nošení kabelky je optimální jednou za jeden až dva měsíce. Kromě ochrany poskytují tyto prostředky i lehkou výživu a vláčnost kůže. 

Detail na koženou vínovou kabelku Michael Kors Adele Leather MD EW Satchel.

Jenom impregnovat ale nestačí, existují dokonce i speciální vyživující přípravky. Kůže totiž dýchá a pracuje a časem vysychá a praská. Naštěstí jsou k sehnání jak vyživující krémy i tuky, díky kterým tomuto předejdete. Rozhodně se nedoporučuje používat na kabelky krémy na boty. Mají jiné vlastnosti a mohly by nadělat více škod než užitku. To stejné platí i pro různá mýdla a čisticí přípravky.

Kabelky je při ušpinění důležité očistit. Pokud dojde k lehčímu ušpinění, stačí použít navlhčený a poté suchý hadřík. Při větším znečištění můžete použít například speciální čisticí pěnu, která je k danému materiálu šetrná.

A na závěr nezapomínejte na to, že kabelky z kůže jsou náchylnější na vysoké teploty. Pokud byste kabelku sušili například přímo u topení, mohla by vám popraskat. Dobré není ani dlouhodobé vystavení slunečnímu záření nebo promočení. I proto se doporučuje je impregnovat.

A co vy? Staráte se o svoje kožené kabelky?