Jak se starat o koženou kabelku

Co si budeme povídat, kožená kabelka vám pravděpodobně vydrží déle než kabelka ze syntetického materiálu. Ale nic není jen tak a samotný kvalitní materiál vám výdrž nezaručí. Je samozřejmě potřeba se o kabelku náležitě starat a pečovat o ni. V tomto článku si povíme základy toho, jak takovou péči provádět. A jelikož i tady u nás na e-shopu budou v budoucnu k zakoupení přípravky na péči o doplňky, povíme si o tom, jak nejen o kabelky pečovat a jak je čistit, ještě více v nějakém dalším článku. 

Kůže je přírodní materiál, který i po zpracování pracuje, dýchá, nasává vlhkost, mastnotu, nečistoty a prach. Po zpracování je kůže pružná, pevná a dobře drží tvar, avšak pokud ji vystavujete vysoké vlhkosti nebo ji nadměrně zatěžujete, má sklony k deformaci. Kůže může být různě upravená - od hladké až po zcela přírodní, bez úpravy. Podle povrchu kožené kabelky pak volíte ošetřující přípravky. 

Kožená vínová kabelka Michael Kors Adele Leather MD EW Satchel.

Jak jsem již psala, už to, že si vyberete a koupíte koženou kabelku, je první krok k tomu, že vám tato kabelka bude zdobit šatník a vaše outfity dlouho. Je to investice, která se může vyplatit, ale... Ačkoliv často za kabelku zaplatíme spoustu peněz a chceme, aby nám vydržela co nejdéle, bohužel do ní často také dáváme spoustu věcí a přetěžujeme ji. Kabelka se tak může poměrně snadno zdeformovat a zničit. Nepřetěžujte svoje kabelky, ať už je kožená, nebo ne.  

Velmi důležitá je impregnace. Tu potřebuje nejenom vaše obuv, ale i kabelka. Kabelku naimpregnujte přípravkem na impregnaci kůže podle povrchu vaší kabelky. Tip: Než ji ošetříte celou, vyzkoušejte přípravek například na spodní straně kabelky, abyste si ji v případě, že se s ní přípravek nesnese, úplně nezničili. Většinou se ale není čeho bát a vše funguje tak, jak má. Impregnaci jako takovou není radno podceňovat a opravdu dokáže životnost kabelky stejně jako vaší obuvi prodloužit. Chrání ji před vnějšími vlivy a poskytne odolnost proti vlhkosti, mastnotě a různým dalším nečistotám. Impregnaci je potřeba provádět pravidelně. Při každodenním nošení kabelky je optimální jednou za jeden až dva měsíce. Kromě ochrany poskytují tyto prostředky i lehkou výživu a vláčnost kůže. 

Detail na koženou vínovou kabelku Michael Kors Adele Leather MD EW Satchel.

Jenom impregnovat ale nestačí, existují dokonce i speciální vyživující přípravky. Kůže totiž dýchá a pracuje a časem vysychá a praská. Naštěstí jsou k sehnání jak vyživující krémy i tuky, díky kterým tomuto předejdete. Rozhodně se nedoporučuje používat na kabelky krémy na boty. Mají jiné vlastnosti a mohly by nadělat více škod než užitku. To stejné platí i pro různá mýdla a čisticí přípravky.

Kabelky je při ušpinění důležité očistit. Pokud dojde k lehčímu ušpinění, stačí použít navlhčený a poté suchý hadřík. Při větším znečištění můžete použít například speciální čisticí pěnu, která je šetrná.

A na závěr nezapomínejte na to, že kabelky z kůže jsou náchylnější na vysoké teploty. Pokud byste kabelku sušili například přímo u topení, mohla by vám popraskat. Dobré není ani dlouhodobé vystavení slunečnímu záření nebo promočení. I proto je dobré impregnovat.

A co vy? Staráte se o svoje kabelky?