Jaké jsou typy kůží?

Říká se, že kožená kabelka je investice, která se vyplatí. Při správné péči vám bude dělat radost roky. Avšak není kožená kabelka jako kožená kabelka! Víte, jaké druhy kůží mohou být při výrobě kabelek a dalších doplňků použity a jaké mají vlastnosti? Pokud ne, tak je tento článek stvořený přímo pro vás. 

Kůže je přírodní materiál, který i po zpracování stále pracuje. Díky pórům dýchá, nasává vlhkost, nečistoty, prach, mastnotu. Hned na začátku je důležité si říci, že materiál je za kůži označován ve chvíli, kdy jde o nezpracovaný materiál. Jakmile se zpracuje do stavu, kdy z ní lze vyrábět kožené výrobky, tak jak je známe, označuje se za useň. Useň je tedy zpracovaná kůže, která má široké využití. Používají se k výrobě oděvů, obuvi, rukavic, kožené galanterie, nábytku a mnoho dalšího. Povrchovou úpravou a zpracováním u usní docílíme nepřeberného množství typů a druhů.

3608-1_michael-kors-30f8g0lf2t-hneda

Kůže dělíme podle různých hledisek. Zaprvé nás může zajímat, z jakého zvířete kůže pochází. Podle suroviny je tedy dělíme na hověziny, teletiny, vepřovice, koniny, koziny, skopovice, divočiny koželužské a kožešnické, kůže plazů včetně krokodýlí kůže, rybí kůže, pštrosí kůže a další. Dnes se tu ale určitě nezvládneme věnovat všem.

  • Nejčastěji používanou kůží ve všech oborech kožedělné výroby je takzvaná hovězina - kůže z dospělého tura domácího. Je to nejběžnější a nejdůležitější kůže. Používá se ale i teletina, což je kůže z mladých zvířat. Je velmi drahá. Teletina má nejjemnější pletivo, je hebká, jemná a příjemná na omak, nemá tak výraznou strukturu, ale i přesto je pevná a odolná. Hovězina je kůže plná, má hustě propletená vlákna.

 Ukázka hověziny.

 Ukázka hověziny.

Zdroj: http://www.leather-fabrics.com/

Ukázka teletiny.

 Ukázka teletiny.

Zdroj: https://www.etsy.com/

  • Hned vzápětí za hovězinou je vepřovice z prasete domácího. Vyznačuje se dírkami po štětinách. Její nevýhodou je menší pevnost v tahu, ale na druhou stranu dobře vzdoruje odření. Hovězina, teletina, vepřovice se využívá především v galanterii, na výrobu oděvů jsou vhodnější jemnější a měkčí kůže, například jelenice nebo ovčí kůže.

Ukázka vepřovice.

 Ukázka vepřovice.

Zdroj: https://www.jwoodleathers.co.uk/

  • Už méně častěji se setkáte s koninou z koně domácího. Ta je dovážena hlavně z Maďarska a Jižní Ameriky a její struktura je odlišná oproti hovězinám, svým vzhledem připomíná spíše kozinu. Je jemná a přitom pevná v tahu. Mezi koninu se řadí kůže nejen z koní, ale i z oslů, mezků a mul.
  • Kozina, kterou jsme zmiňovali v souvislosti z koninou, je kůže z kozy domácí a její struktura má hustě propletená vlákna. Jedná se o jednu z nejdražších kůží na trhu. Používá se na usně, kůže z mláďat se používá i na kožešiny. Dováží se z hornatých oblastí Evropy a z Afriky.

Ukázka koziny.

 Ukázka koziny.

 Ukázka koziny.

Zdroj: https://www.etsy.com/ , https://www.globalsources.com/

  • Skopovice je tažná, řídká a málo pevná kůže získávaná z ovce domácí. 

Co se týče oblíbené značky Michael Kors, od které najdete na našem e-shopu spoustu kousků, nejčastěji jsou doplňky vyrobené z hovězí kůže. Speciální kategorii pak tvoří kabelky z takzvané saffiano kůže, která má svá určitá specifika a o které si více povíme v některém z dalším článků.

Jak už jsem psala na začátku tohoto článku, usně mohou mít také různou povrchovou úpravu a tím i jiný vzhled a charakter. Možností úprav je nepřeberné množství (například useň s lakovou úpravou, polotransparentní úpravou, transparentní úpravou, vlasovou úpravou, atd.), mohou být ale také úplně bez úpravy, kdy je zachována přirozená kresba líce. Při výběru kabelky je potřeba myslet právě i na to, že materiály mohou mít jinou povrchovou úpravu - od toho se pak například odráží to, zda je kabelka lesklá, matná, hladká nebo má její povrch nějakou strukturu. Dvě kabelky vyrobené z kůže stejného zvířete mohou vypadat úplně jinak. Každopádně u žádné kožené kabelky by se nemělo zapomínat na péči a výživu. Jak pečovat o kožené kabelky se dočtete ZDE.