Průvodce materiály - saffiano kůže

Pokud vám už někdy při prohlížení kabelek na nějakém e-shou prolétla hlavou otázka, co je to vlastně ta saffiano kůže, tak dnes vám na tuto otázku dáme odpověď. I na našem e-shopu seženete doplňky vyrobené z tohoto materiálu, se kterým údajně přišla před několika lety značka Prada. V tu dobu šlo o opravdový převrat a žhavou novinku, dnes už je saffiano kůže hojně používaná spoustou značek (DKNY, Coach) při výrobě kabelek a dalších doplňků, například peněženek. 

Kabelka Michael Kors Jet Set Travel Saffiano Leather MD Carryall Tote.

Kabelka Michael Kors Jet Set Travel Saffiano Leather MD Carryall Tote v černém provedení je vyrobena ze saffiano kůže.

Pravá saffiano kůže je vyrobená z teletiny (ale mohou být použité i jiné druhy kůže, více o nich si můžete přečíst ZDE), do které je tepelným zpracováním vyražen unikátní plastický diagonální vzor a zapracován vosk. Jelikož jde o časově náročný proces, výroba kabelek nebo případně dalších doplňků je kvůli tomu nákladnější. Takový materiál je pak ale velmi pevný a odolný, pomaleji získává patinu, déle trvá, než kůže změkne a povolí. Je i poměrně odolná proti vodě a hlavně proti poškrábání a různým oděrkám. Právě již zmíněný vosk kabelku chrání proti vodě a vlhkosti. Jde o velmi oblíbený materiál, který nejen, že je odolný a praktický, ale doplňky, na jejichž výrobu byl použit, vypadají velmi dobře.

Je ale potřeba mít na paměti, že rozhodně nejde o nezničitelnou kabelku, se kterou můžete provádět cokoliv. I kabelce ze saffiano kůže je dobré věnovat náležitou péči. Nezapomeňte na vyživující přípravky a impregnaci. Bez patřičné výživy by kůže mohla po čase začít praskat, což není žádoucí.

 
Ukázka saffiano kůže.

Saffiano kůže.

Zdroj: https://www.loandsons.com

 

Jak jsem už psala, pravá saffiano kůže je vyrobena z teletiny, avšak v dnešní době se někteří výrobci snaží vzhled saffiano kůže napodobit a tento diagonální vzor vyrazí nebo natisknou například i na koženku. Takový materiál se pak samozřejmě nechová stejně jako pravá saffiano kůže, postrádá její unikátní vlastnosti, kvůli kterým mnohé ženy po produktech z tohoto materiálu sahají.