Průvodce materiály - polyuretan

V dalším průvodci materiály se po saffiano kůži podíváme na zoubek polyuretanu (polymeru). Z tohoto materiálu u nás zakoupíte například některé z kabelek Calvin Klein. 

Obecnými vlastnostmi poryuretanu je lehkost, pevnost, zdravotní nezávadnost a samozhášlivost. Jedná se ve své podstatě o materiál napodobující kůži. Polyuretan je mnohdy na první pohled k nerozeznání od pravé kůže. Výhody tohoto materiálu zahrnují měkkou luxusní texturu, nízkou hmotnost, vysokou trvanlivost, nízkou údržbu a jsou k dispozici v mnoha barvách. 

Jak se vyrábí polyuretanová kůže?

PU se vyrábí tak, že se potáhne podkladový materiál z textilní nebo syntetické tkaniny povrchovou vrstvou polyesteru s pružným polymerem, na kterém se vypracuje vzhled realistické imitace pravé zvířecí kůže, nejen na pohled, ale i na dotek. Při výrobě PU kůže se nepoužívají žádné změkčovadla, protože PU pryskyřice jsou produktem měkčího polymeru a na ty nejsou potřebné, díky tomu nedochází k popraskání, olupování a PU kůže proto zůstane hladká a pružná, je odolná vůči oděru, proto se nejčastěji používá v čalounictví . Polyuretan je považován za ekologičtější jako Vinyl, protože nevytváří dioxiny.

 

PU kožené kabelky jsou plastičtější, protože jsou vyrobeny z polyuretanových pěn. Mají krásný vzhled, jsou odolné a dokonce velmi snadno omyvatelné vodu a saponátem. Vyhnout byste se měli čištění na sucho, drhnutí kabelky, ale i čištění vodou teplejší více než 40 stupňů. Zabraňte styku PU kůže s organickými rozpouštědly či benzínem.
Kabelky z PU kůže jsou relativně tvrdé a proto pěkně drží svůj tvar. Další výhodou kabelek z PU je jejich cena, jsou mnohem levnější než kabelky z pravé kůže, mají dostatečnou odolnost vůči popraskání a poškození UV zářením.